Maskun Ka­lus­te­ta­lo mark­ki­noi har­haan­joh­ta­vas­ti – 300 000 euron seu­raa­mus­mak­su pysyy

Korkein hallinto-oikeus ei muuta markkinaoikeuden aiempaa päätöstä.

Helsinki
-
Kuva: Mikko Stig / Lehtikuva

Korkein hallinto-oikeus on päättänyt, ettei se muuta Maskun Kalustetalon markkinaoikeudelta saamaa 300 000 euron seuraamusmaksua. Seuraamusmaksun syynä oli harhaanjohtava alennusmarkkinointi.

Markkinaoikeuden päätöksestä valittivat sekä Masku itse että kuluttaja-asiamies, jonka mielestä summa oli riittämätön. Kuluttaja-asiamies olisi vaatinut miljoonan euron seuraamusmaksua.

Korkeimman hallinto-oikeuden mukaan Maskun aiemmat rikkomukset perustelisivat korkeampaa seuraamusmaksua, mutta kuluttaja-asiamiehen esittämä näyttö oli rajallista. Kuluttaja-asiamies esitteli kymmenen sohvan markkinointia yli vuoden ajalta. Sohvia myytiin selvästi useammin alennushinnalla kuin normaalihinnalla, ja useimmiten kyse oli yli 50 prosentin alennuksista.

Kuluttaja-asiamies on voinut vuodesta 2020 lähtien esittää markkinaoikeudelle, että se määrää seuraamusmaksun elinkeinonharjoittajalle, joka toimii kuluttajien vahingoksi tahallaan tai huolimattomuudellaan ja rikkoo tai laiminlyö kuluttajien keskeisiä oikeuksia. Kuluttaja-asiamies käytti keinoa tässä tapauksessa ensimmäisen kerran.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä