Kolumni: Suoraa puhetta äi­tiy­des­tä

Salakuljetus: Nuus­ka­ral­li romahti län­si­ra­jal­la, ni­ko­tii­ni­pus­sien myynnin va­pau­tu­mi­nen muutti ti­lan­teen

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Markus Lohi on unoh­ta­nut omat tekonsa

Kansanedustaja Markus Lohi on unohtanut omat tekonsa (LK 2.8.). Edellisen sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtajana hänen työnsä oli ala-arvoista. Valiokunnan puheenjohtajalta edellytetään, että hän katsoo aina, onko esitys toteuttamiskelpoinen.

Lue myös: Unoh­tuu­ko Lapin asia kuo­hun­nan kes­kel­lä?

Kun säädettiin vanhusten hoitoväen mitoitus 0,7, tiedettiin, että puuttuu 4 000 hoitajaa, mikä johtaa palvelupaikkojen sulkemiseen. Kun tehtiin sote-uudistus, tiedettiin, että hyvinvointialueilta puuttuu 6,4 miljardia euroa ja paljon hoitajia. Veronmaksajien keskusliitto on laskenut, että 6,4 miljardin aukko rahoituksessa merkitsee keskituloiselle 1 800 euroa lisäveroja vuodessa. Keskituloiselle pariskunnalle lisävero olisi 3 400 euroa.

Lohelle ei valiokunnan puheenjohtajana tullut mieleenkään tällaiset asiat. Tärkeintä hänelle lienee ollut, että keskustalaiset saivat paljon virkoja hyvinvointialueilta.

Koko sote-uudistus pitäisi peruuttaa ja säätää terveyspalvelut ammattihenkilöstön johtoon eli yliopistollisten keskussairaaloiden hoidettavaksi. Luottamushenkilöt voisivat vastata vain rakennuksista ja päättää, mitä rakennetaan.

Viime aikoina on muisteltu ministerien vanhoja kirjoituksia. Jos Lohen osaltakin vanhoja asioita muistelisin.

Vuonna 2009 ja 2010 suunniteltiin Rovaniemen Alakorkaloon Mustikkamaan alueelle polttoteholtaan enintään 295 MW:n lauhdutusvoimalaitosta. Tämän suunnitelman takana oli silloinen kaupunginvaltuutettu Markus Lohi. Myöhemmin osoittautui, että suunnitelma oli varsinkin jätepuun osalta liiaksi valtion tukeen nojaava. Eikä voimalaa ole tähän päivään mennessä toteutettu. Sen sijaa suunnittelukustannukset viisi miljoonaa euroa lienee maksettu.

Kun Lohi nyt vaatii hallitukselta toimia Lapin hyväksi, uskon, että niitäkin tulee, koska sdp:n ja keskustan hallitus sai aikaan 40 miljardin velan lisäyksen yhteiskunnalle ja taloudellisen katastrofin.

Ihmettelen, mitä pahaa Lapin väestö on tehnyt, että sillä on ollut kansanedustajat Paavo Väyrynen ja Markus Lohi, jotka ovat saaneet aikaan vain pois muuttoa Lapista.