Tilaajille

Ma­kean­hi­mo on osin ge­neet­tis­tä ja miel­ty­mys makeaan syn­nyn­näis­tä – Aivot käyt­tä­vät sokeria polt­toai­nee­na, mutta liikaa her­kut­te­lua on syytä välttää

Sokeria tai valkoista viljaa sisältävät tuotteet – eli nopeat hiilihydraatit – saavat verensokerin heittelemään. Nopeaa nousua seuraa aina nopea lasku ja sokerikrapula. Iina Laine syö makeaa yleensä vain kotona, koska armoton väsymys iskee pian herkuttelun jälkeen.

Iina Laine yhdistää herkuttelun rentoutumiseen. Makean syöminen saa aluksi aikaan tyytyväisyyden tunteen, mutta pian sen jälkeen seuraa tila, jota hän kutsuu aivokoomaksi.
Iina Laine yhdistää herkuttelun rentoutumiseen. Makean syöminen saa aluksi aikaan tyytyväisyyden tunteen, mutta pian sen jälkeen seuraa tila, jota hän kutsuu aivokoomaksi.
Kuva: Mauri Ratilainen

Makeanhimo on tuttu tunne helsinkiläiselle Iina Laineelle. Hän syö herkkuja päivittäin. Mieliteko iskee erityisesti silloin kun hän on väsynyt. Makean syönti pahentaa väsymystä entisestään.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä