Ly­hyem­piä sa­fa­rei­ta, ikä­ra­jo­ja ja ker­ros­pu­keu­tu­mis­ta – pak­ka­nen ai­heut­taa eri­kois­jär­jes­te­lyi­tä sa­fa­reil­la

Rovaniemellä Kemijoen rannassa kelkkasafarien asiakkaat on vuorattu päästä jalkoihin. Kylmän kelin takia pitkiä safareita ei tällä hetkellä järjestetä.
Rovaniemellä Kemijoen rannassa kelkkasafarien asiakkaat on vuorattu päästä jalkoihin. Kylmän kelin takia pitkiä safareita ei tällä hetkellä järjestetä.
Kuva: Anssi Jokiranta

Uusi vuosi on alkanut kireällä pakkasella. Kovat pakkaset jatkuvat näillä näkymin viikon loppupuolelle. Tavallista pidempi pakkasjakso vaikuttaa myös Lapissa järjestettäviin safareihin.

Lapland Safaris oy:n toimitusjohtaja Rami Korhonen kertoo, että pidempiä kelkka- ja huskysafareita on peruttu pakkasten vuoksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä