Taksia kuljettanut keski-ikäinen mies kuoli rajussa kolarissa Tampereella aikaisin lauantaiaamuna. Taksiin törmännyt ajokki oli Puolustusvoimien maastohenkilöauto, joka oli otettu käyttöön luvatta, tiedotti Maavoimat lauantaina alkuillasta.
Puolustusvoimien mukaan maastoautoa ajoi palkattuun henkilöstöön kuuluva, määräaikaisessa virassa oleva henkilö. Ajoneuvossa ei ollut kolarin tapahtuessa muita.
Taksi oli ollut pysähtyneenä liikennevaloihin keskustan eteläpuolella noin kello 5.30, kun toinen auto törmäsi siihen. Poliisin mukaan taksin kuljettaja kuoli heti. Samoin Taksi Tampereen taksiauto vaurioitui taka- ja keskiosastaan pahoin.
Puolustusvoimien mukaan maastohenkilöauto oli otettu käyttöön luvatta Maavoimien Panssariprikaatista varhain lauantaiaamuna. Panssariprikaati sijaitsee Kanta-Hämeen Hattulassa.
Sisä-Suomen poliisi vahvisti STT:lle, että Nekalan kuolonkolarissa törmännyt ajoneuvo oli kyseinen Puolustusvoimista luvatta käyttöön otettu auto.
Onnettomuus tapahtui Nekalassa sijaitsevassa Lempääläntien ja Kuokkamaantien risteyksessä, kertoi poliisi.
Poliisi IS:lle: Merkittävä ylinopeus
Maastohenkilöautoa kuljettanutta epäillään useista eri rikoksista. Poliisin mukaan häntä epäillään törkeästä kuolemantuottamuksesta, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, törkeästä rattijuopumuksesta, ampuma-aserikoksesta ja virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.
Maastoautoa kuljettanut on poliisin hallussa.
Tapauksen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Tommi Juvonen kertoi lauantaina Ilta-Sanomille, että taksiin törmänneen auton kuskilla oli tilanteessa merkittävä ylinopeus.
– Törmäysvoimat ovat olleet suuret, kuten niistä vaurioista voi nähdä, Juvonen lisäsi.
Poliisi ei kommentoinut lauantaina sitä, missä kunnossa taksiin törmänneen auton kuljettaja selvisi kolarista.
Juvonen kertoi Ilta-Sanomille, että ampuma-aseita ei löytynyt kolariautosta.
– Mutta ampuma-aserikokseen voi syyllistyä myöskin pitämällä hallussaan patruunoita.