Lii­ken­ne Lapin itä­ra­jal­la vil­kas­tui syys­kuus­sa ennen ra­joi­tus­ten alkua - ra­ja­var­tios­to muis­tut­taa edel­leen, ettei met­säs­tys­koi­ria saisi päästää rajan lä­hei­syy­des­sä irti

-
Kuva: Katja Palmqvist

Liikenne Lapin itärajalla vilkastui, ennen kuin Suomi alkoi rajoittaa venäläisten matkustamista turismitarkoituksessa, tiedottaa Lapin rajavartiostolaitos syyskuun rajanylitysluvuista.

Sallassa ja Raja-Joosepissa rajatarkastuksia tehtiin syyskuusa yhteensä 3752. Näistä Sallassa 1891 ja Raja-Joosepissa 1861 rajatarkastusta.

Rajanylitysliikenne oli kuitenkin vähäistä, kun sitä verrataan aikaan ennen koronapandemiaa: syyskuussa 2019 rajatarkastuksia Sallan ja Raja-Joosepin rajanylityspaikoilla tehtiin yhteensä 15621, joka on 11869 enemmän kuin kuluvan vuoden syyskuussa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä