Kunniamerkit: Katso lista Lappiin myön­ne­tyis­tä it­se­näi­syys­päi­vän kun­nia­mer­keis­tä

Pääkirjoitus: Hal­li­tuk­sen on lei­kat­ta­va lisää, jos se aikoo pysyä ta­voit­teis­saan

Luppo: Arto Köngäs on kip­san­nut lap­pi­lais­ten raajoja yli 30 vuotta

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Lappiin tu­le­vien char­ter-len­to­jen määrä tippuu, suurin pudotus to­den­nä­köi­ses­ti Ro­va­nie­mel­lä

Kokonaismatkustajamäärä ei välttämättä laske, sillä reittilentojen määrä kasvaa. Tilauslentojen määrässä näkyy Thomas Cookin syksyinen konkurssi.

Tänä jouluna tilauslentoja eli charter-koneita tulee Lappiin todennäköisesti vähemmän kuin viime vuonna. Vahvistettuja varauksia on karkeasti 7–8 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten vastaavana ajankohtana, Finavian verkostoliiketoiminnan johtaja Jani Jolkkonen kertoo.

Laskua aiheuttaa lentoyhtiö- ja matkanjärjestäjä Thomas Cookin syyskuinen konkurssi. Myös Brexitiin liittyvällä epävarmuudella voi olla vaikutusta. Asemakohtaisesti charter-koneiden pudotus vaihtelee 5–10 prosentin välillä.

– Perinteisesti brittituristeja on ollut suhteellisesti eniten Rovaniemellä, Ivalossa ja Enontekiöllä, muilla asemilla Cookin merkitys on ollut pienempi.

Jolkkonen ei pidä vaikutusta dramaattisena, sillä hän muistuttaa viime vuoden olleen ennätysvuosi.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.