Lapin matkailun majoitusinvestointeihin ja ohjelmapalveluihin liittyviä hankkeita rahoitettiin yhteensä 7,6 miljoonalla eurolla, tiedottaa ely-keskus. Summa on selvästi suurempi kuin kahtena edellisenä vuonna.
Vuonna 2018 matkailualan hankkeita rahoitettiin 2,3 miljoonalla eurolla ja vuonna 2017 toimialan investointeihin ja kehittämiseen myönnettiin 5,4 miljoonaa euroa.
Yhteensä lappilaisille pk-yrityksien kaikille toimialoille myönnettiin rahoitusta 11,9 miljoonaa euroa.
Teollisuudessa käynnistettiin ely-keskuksen mukaan myös merkittäviä investointihankkeita. Metalliteollisuuden hankkeisiin myönnettiin rahoitusta 0,9 miljoonaa euroa. Puutuoteteollisuudessa rahoituksen kysyntä pysyi hyvällä tasolla edellisvuosien tapaan ja hankkeisiin myönnettiin rahoitusta 0,7 miljoonaa euroa.