Lapissa sai­raan­hoi­ta­ja­pu­la tup­laan­tui kah­des­sa vuo­des­sa – val­ta­kun­nal­li­ses­ti vaje jopa yli 16 000 sai­raan­hoi­ta­jaa

Lapin sairaanhoitajapula on kaksinkertaistunut kahdessa vuodessa ja on tällä hetkellä 188 sairaanhoitajaa. Asia selviää julkisen alan eläkevakuuttaja Kevan selvityksestä.

Vuonna 2021 tehdyssä edellisessä selvityksessä Lapissa oli kuntien työvoimaennusteen mukaan 95 sairaanhoitajan vaje. Se on siis kaksinkertaistunut kahdessa vuodessa.

Sairaanhoitajien lisäksi hoitajapula koskee lähihoitajia. Vuonna 2021 lähihoitajista oli Lapissa 59 työntekijän vaje, mutta nyt ennuste näyttää jopa 255 työntekijän vajetta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä