Tilaajille

Lapissa on todettu nyt yh­teen­sä 40 ko­ro­na­vi­rus­tar­tun­taa – Ruotsin Norr­bot­te­nis­sa tar­tun­ta­mää­rä on 78

Kittilä poikkeaa muista kunnista kertomalla omat koronalukunsa. Kunnanjohtajan mielestä muidenkin kuntien pitäisi kertoa koronavirustiedot.

Lapin sairaanhoitopiirin alueella on todettu perjantaihin mennessä yhteensä 30 laboratoriovarmennettua koronavirustartuntaa.

Lapin sairaanhoitopiirin infektioylilääkäri Markku Broas kertoo, että neljä koronaviruksen saanutta henkilöä on jo todennäköisesti parantunut taudista. Näillä henkilöillä todettiin koronavirus viime viikolla ja he olivat hyväkuntoisia.

– Näistä neljästä kaksi oli turistia ja kaksi paikkakuntalaista. Näiden jälkeen tulleet tapaukset ovat niin uusia, että he ovat vielä oireellisia, Broas mainitsee.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä