Lapin sai­raan­hoi­to­pii­ris­sä on todettu tällä vii­kol­la yli 770 ko­ro­na­tar­tun­taa, osassa kuntia on vai­keuk­sia tar­tun­to­jen jäl­ji­tys­työs­sä

Lisääntyneet tartunnat eivät toistaiseksi heijastu sairaalakuormitukseen Lapin sairaanhoitopiirissä.
Lisääntyneet tartunnat eivät toistaiseksi heijastu sairaalakuormitukseen Lapin sairaanhoitopiirissä.
Kuva: Jussi Leinonen

Lapin sairaanhoitopiirissä on kuluvalla viikolla todettu torstai-iltaan mennessä yhteensä 771 uutta koronatartuntaa. Lisääntyneet tartunnat eivät toistaiseksi heijastu sairaalakuormitukseen.

Lapin keskussairaalassa on ollut hoidettavana 2–6 potilasta yhtä aikaa. Osassa kuntia jäljitystyö on hyvin hankaloitunut. Epidemian hallintaa ja jäljitystyötä pyritään sairaanhoitopiirin koronakoordinaatioryhmän mukaan jatkamaan lisäresurssoinnilla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä