Tilaajille

Lapin ret­kei­ly­rei­tit ovat nyt paikoin vaa­ral­li­sen liuk­kai­ta – "Oh­jeem­me on, ettei pei­li­liuk­kail­le rei­teil­le men­täi­si kat­ko­maan luita"

Korouoman luonnonsuojelualueella erittäin liukasta rotkolaaksoon vievällä reitillä ja päiväreitillä.
Korouoman luonnonsuojelualueella erittäin liukasta rotkolaaksoon vievällä reitillä ja päiväreitillä.
Kuva: Pekka Aho

Retkeilyreitit ovat  nyt paikoin vaarallisessa kunnossa. Metsähallituksen Luontopalvelut varoittaa tiedotteessaan retkeilijöitä erittäin liukkaista retkeilyreiteistä Etelä-Lapissa.

Lapin pelastuslaitos on joutunut hakemaan liukastuneita retkeilijöitä pois maastosta esimerkiksi Korouoman luonnonsuojelualueelta Posiolta. Luontopalvelut muistuttaa, että retkeilijän varustukseen kuuluu tällaisilla keleillä retkeilyyn soveltuvat liukuesteet.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä