Lapin liitto ja kun­ta­joh­ta­jat vaa­ti­vat myös maa­kun­nan mu­siik­kia Lapin Ra­dioon: "Yk­si­puo­li­nen, val­ta­vir­taa edus­ta­va mu­siik­kioh­jel­mis­to"

-
Kuva: Anna Muotka

Lapin liitto ja Lapin kuntajohtajaverkosto vaativat Yleisradiota (Yle) huomioimaan nykyistä paremmin maakuntien musiikkitarjonnan ohjelmasisällöissään.

Ratkaisuksi kannanotossa esitetään pilottihanketta, jonka kautta alueelliset toimitukset pääsisivät valitsemaan soitettavaa musiikkia. Toimintamallia voisi kehittää esimerkiksi maakuntakirjaston kanssa.

– Lappi voisi toimia asiassa pilottialueena. Rahoitus hankkeeseen voitaisiin hakea esimerkiksi Opetus- ja kulttuuriministeriön elpymisrahastosta tai EU:n elpymisrahoituksesta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä