Pääkirjoitus: Ay-lii­ke ja hal­li­tus ovat ajau­tu­neet jää­rä­päi­syyt­tään pat­ti­ti­lan­tee­seen, mistä kum­man­kin on vaikea pe­rään­tyä

Lakko: Työ­tais­te­lu kes­keyt­tää ju­na­lii­ken­teen ensi tors­tai­na vuo­ro­kau­den ajaksi, lakko ei koske Poh­jois-Suo­men hen­ki­lö­yö­ju­na­lii­ken­net­tä

Rikos: Vä­ki­val­tai­nen ve­lan­pe­rin­tä Ro­va­nie­mel­lä toi 37-vuo­tiaal­le nai­sel­le reilut kaksi vuotta van­keut­ta

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Lapin kes­kus­sai­raa­las­sa oli kaksi säh­kö­kat­kos­ta hel­mi­kuus­sa – LKS kestää pit­kiä­kin säh­kö­kat­kok­sia

Lapin keskussairaalassa (LKS) on tapahtunut kaksi sähkökatkosta osana sairaalan laajennushanketta.

Miten paljon sähkökatkoksia Lapin keskussairaalassa on viimeisen puolen vuoden aikana ollut, Lapin sairaanhoitopiirin vs. johtaja Timo Tammilehto?

– Lapin keskussairaalassa on viimeisen puolen vuoden aikana ollut kaksi lyhyttä sähkökatkosta, 15. ja 28. helmikuuta. Katkokset eivät ole aiheuttaneet poikkeamia sairaalan toimintaan eivätkä potilasturvallisuuden vaarantumista.

Minkälaisia ne ovat olleet ja mistä ne ovat johtuneet?

– Katkokset ovat johtuneet siitä, että LKS:n keskijänniteverkkoon tehdään perusparannusta laajennushankkeen yhteydessä. Lyhyet katkokset  ovat liittyneet kyseisen verkoston kytkentätöihin.

Mitä sairaalassa tapahtuu, kun sähköt katkeavat?

– Sähkökatkoksissa sairaalan kaikki kriittiset toiminnot varmistetaan varavoimajärjestelmällä, joka kytkeytyy päälle automaattisesti, kun verkkovirta katkeaa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.