Saitko siimasi päähän ennätyskalan? Uiko verkkoon tai katiskaan tavallista suurempi saalis?
Vähän pienemmilläkin vonkaleilla kannattaa osallistua nyt Lapin Kansan kalakilpailuun, joka täyttää 70 vuotta.
Sarjoja on tänä vuonna kahdeksalle kalalajille. Toistaiseksi moneen niistä on ilmoitettu vähemmän kaloja kuin palkintoja on tarjolla.
Osanottajapulaa potevat muun muassa kuha-, made- ja lohisarjat.
Niihin on tullut vain yksittäisiä ilmoituksia, siikasarjaan ei vielä yhtään. Tämän vuoden kaloja voi ilmoittaa tammikuun loppuun asti.
Jäiden tullessa ainakin kuha-, siika- ja madesarjojen odotetaan vilkastuvan.
Kuha miellettiin pitkään eteläisemmäksi lajiksi, mutta istutusten ja lämpenemisen ansiosta se on juurtunut vähitellen Sodankylänkin korkeudelle. Kemijoessa ja -järvessä sekä monissa Rovaniemen, Pellon ja Ylitornion vesistöissä on vankka kuhakanta, joka kestää kalastusta ja tuottaa kunnon saaliita myös jään alta verkottaville.
Myös ahvenia ja haukia, joiden sarjat ovat olleet perinteisesti kalakilpailun suosituimpia, on ilmoitettu tähän mennessä vähemmän kuin tavallisesti.
Haukisarjassa vähintään kymppikiloisia oli viime vuoden kisassa kahdeksan, nyt vasta yksi. Kärkipaikkaa pitää 14,5-kiloinen, jonka Teemu Pekkala Rovaniemen Sinetästä sai jigillä tulvivasta Kemijoesta syyskuun loppupuolella.
Ahvensarjassa on ylitetty 1,5 kilon raja. Ilmoituksia on tullut vielä sen verran vähän, että pienemmälläkin kyrmyniskalla voi yltää yhä palkinnoille.
Harjussarjasta on tulossa kilpailun kovatasoisin. Kahden kilon haamurajaa lähestyviä kaloja on saatu niin Enontekiöltä kuin Inarista.
Jokaisessa sarjassa (ahven, harjus, hauki, kuha, lohi, made, siika, säynävä) palkitaan kolme parasta lahjakorteilla alan liikkeeseen.
Kalakilpailuun on vielä lähes kolme kuukautta aikaa osallistua.
Mukaan hyväksytään tämän vuoden puolella Lapin maakunnan vesistöistä saadut kalat. Ilmoittamisaikaa on vielä tammikuu, ja tulokset julkistetaan helmikuussa.
Vakuuttavin dokumentti suurkalasta on kaupasta tai muulta viralliselta vaa'alta saatu punnitustodistus. Myös tiedot saaliin painosta ja pituudesta sekä valokuva riittävät, jos mukana on todistajat tai todistaja yhteystietoineen.
Lapin Kansa järjesti kalakilpailun ensi kertaa vuonna 1953.
Perinne on jatkunut läpi vuosikymmenten maakunnassa, jossa harjoitetaan vapaa-ajankalastuksen ja ammattipyynnin lisäksi yhä ahkerasti pyyntiä kotitarpeisiin. Itse pyydetyllä kalalla on edelleen tärkeä osa lappilaisten kotitalouksien ruokapöydässä.
Kalakilpailussa 8 sarjaa
Lapin Kansan kalakilpailussa on vuonna 2023 sarja kahdeksalle lajille: ahven, harjus, hauki, kuha, made, lohi, siika ja säyne (säynävä). Mukana ovat ne lajit, joista on tullut viime vuosina eniten ilmoituksia.
Helpointa kalan ilmoittaminen on sähköisellä kilpailulomakkeella, joka löytyy osoitteesta lapinkansa.fi. Siellä ilmoitukseen voi liittää myös saaliskuvan.
Saalisilmoituksen voi lähettää tietoineen ja kuvineen myös sähköpostilla kalakilpailu@lapinkansa.fi tai postittaa Lapin Kansa/kalakilpailu, Rovakatu 32, 96200 Rovaniemi.