Lapin huu­me­ri­kos­ten määrä hypähti – poliisi saanut li­sä­voi­mia pii­los­sa olevan ri­kol­li­suu­den sel­vit­tä­mi­seen

Poliisi peräänkuuluttaa yleisön apua rattijuoppojen kiinnisaamisessa. Kynnys ilmoittaa ei saa olla liian korkea.

Lapissa on viime vuonna saatu tulosta aikaan nuorten huumausainerikoksien tutkintaan ja valvontaan tehdyillä henkilöstösatsauksilla.

– Huumerikoksissa on merkittävää kasvua. Kyse on lähinnä parin ihmisen työpanoksesta, joka on saatu Meri-Lappiin ja Rovaniemelle sekä osin myös pohjoisemmas maakuntaan. Kyse on pitkälti piilossa olevasta rikollisuudesta, jonka paljastamiseen tarvitaan omaa poliisiresurssia, sanoo apulaispoliisipäällikkö Jyrki Pelkonen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä