Lapha ei myönnä lää­kä­rin­lau­sun­to­ja kän­ny­köi­den käyt­töön – tar­koi­tuk­se­na on välttää ter­vey­den­huol­lon kuor­mit­tu­mi­nen

Johtavan lääkärin mukaan oikeista hoitokeinoista oppilaiden ahdistuksen hallintaan on keskusteltava yhdessä koulun ja kodin kanssa.

Rovaniemeläisten peruskoulujen oppilaiden vanhemmat ovat saaneet Wilmaan tiedotteen, jossa kerrotaan, ettei Lapin hyvinvointialue laadi lääkärinlausuntoja oppilaille puhelinten käyttöä varten koulupäivien ajaksi.

Lääkärinlausuntoja ei myönnetä yksittäisille oppilaille ahdistuksen tai muiden psyykkisten oireiden hallitsemiseen.

Kaakkoisen palvelualueen johtavan lääkärin Outi Palménin mukaan niin Lapin alueella kuin valtakunnallisestikin on vastaanotettu lääkärinlausuntopyyntöjä, joilla on haluttu hoitaa nimenomaan ahdistusta puhelimen käytöllä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä