Laaja Su­bu­tex-oi­keu­den­käyn­ti alkoi Oulun kä­rä­jä­oi­keu­des­sa – syyt­tä­jä vaatii jopa yli viiden vuoden van­keus­tuo­mio­ta

Epäillyissä rikoksissa on kyse varsin laajamittaisesta erittäin vaarallisten huumausaineiden levittämisestä.

Oulun käräjäoikeudessa on meneillään laaja Subutex-huumausaineisiin liittyvä juttukokonaisuus. Oikeus alkoi käsitellä asiaa maanantaina. Istunnot jatkuvat torstaina ja perjantaina.

Epäillyissä rikoksissa on kyse varsin laajamittaisesta erittäin vaarallisen huumausaineen levittämisestä.

Juttukokonaisuudessa on syytettynä kaikkiaan yhdeksän henkilöä. Syyttäjä vaatii kolmelle syytetyistä ehdottomia vankeusrangaistuksia. Pisin rangaistusvaatimus on viidestä vuodesta viiteen ja puoleen vuotta vankeutta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä