Tilaajille

Ky­syim­me, miksi yk­si­tyi­ses­sä päi­vä­ko­dis­sa pe­ri­tään ke­sä­kuu­kau­si­na kor­keam­pi maksu kuin kun­nal­li­ses­sa var­hais­kas­va­tuk­ses­sa

Rovaniemeläinen vanhempi kokee, että perheet ovat epätasa-arvoisessa asemassa varhaiskasvatuksen maksujen osalta kesäkuukausina. Kuvituskuva.
Rovaniemeläinen vanhempi kokee, että perheet ovat epätasa-arvoisessa asemassa varhaiskasvatuksen maksujen osalta kesäkuukausina. Kuvituskuva.
Kuva: Jussi Leinonen

Rovaniemeläinen vanhempi ihmettelee eroja yksityisten ja julkisten päiväkotien maksukäytännöissä kesäkuukausien osalta.

Kaupungin päiväkodeissa päiväkotimaksuja ei tarvitse maksaa kesäkuukausina, jos lapsi ei ole hoidossa ja ilmoitus poissaolosta on tehty huhtikuun loppuun mennessä.

Yksityisissä päiväkodeissa maksukäytännöt vaihtelevat.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä