Kysely: Ta­loyh­tiöi­den kor­jaus­tar­peet nous­seet os­ta­jien kär­kik­ri­tee­rik­si – "Sen pitäisi soittaa hä­ly­tys­kel­lo­ja, mitä vä­hem­män kor­jauk­sia yh­tiös­sä on tehty"

Taloyhtiöiden tulevat korjaustarpeet sekä jo tehdyt korjaukset ovat nousseet ostajien kriteereissä sijainnin edelle.
Taloyhtiöiden tulevat korjaustarpeet sekä jo tehdyt korjaukset ovat nousseet ostajien kriteereissä sijainnin edelle.
Kuva: Vesa Joensuu

Arviot korjaustarpeista on ohittanut taloyhtiön sijainnin tärkeimpänä kriteerinä uutta asuntoa asunto-osakeyhtiöstä ostettaessa. Asia käy ilmi OP ryhmän teettämästä kyselytutkimuksesta.

– Taloyhtiöiden kunto on asia, johon on selkeästi herätty tämän kevään aikana ja se on noussut yli jopa taloyhtiön sijainnin, joka on aiemmin ollut selkeästi se ykkösjuttu ostajilla, OP Koti Uusimaan toimitusjohtaja Kirsi Tenhunen sanoo tiedotteessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä