Mikä onkaan hienompaa, kun työnantajat ja mahdolliset työntekijät pääsevät kasvotusten tapaamaan toisiaan ja työ löytää tekijänsä. Kemin kaupungin Kemin osaava verkosto ja Kemin Kohtaamo -hankkeet sekä ammattiopisto Lappian Oma polku maahanmuuttajalle, Kemin osaava verkosto ja SUJUVA – maahanmuuttajan koulutuspolku Lapissa -hankkeet järjesti palvelualojen rekrytapahtuman Ratapihan Ruustiinnassa.
Yksi työnhakijoista oli burmalainen Thein Then Sees. Nainen on vahvoilla työmarkkinoilla, sillä hän on suorittanut Lappiassa koti- ja puhdistuspalvelun perustutkinnon ja suomen kieli on vähintäänkin sujuvaa.
Kuva-artesaaniksi tämän vuoden jouluna valmistuva Noora Salaheddine haki palvelualan rekrytapahtumassa oman alansa töitä. Hän vieraili muun muassa Merihovin palvelupisteellä.
– Tällainen rekrytapahtuma on yksi vaihtoehto löytää työpaikka. Sesonkityötä näyttää olevan tarjolla. Jäisin mielelläni tänne pohjoiseen tekemään oman alani hommia. Oman yrityksen perustaminenkaan ei ole aivan mahdoton asia, Noora Salaheddine suunnitteli.
Toisella puolella pöytää eli työnantajan edustajina tapahtumassa olivat mukana Osuuskauppa Arinan Silja Lähteenmäki ja Jenna Saransalmi. Arina tarjoaa Kemi-Tornio -alueellakin erilaisia kaupan alan töitä kymmenille henkilöille.
– Työnhakijat voivat kertoa meille olevansa kiinnostuneita tulemaan töihin Arinaan ja sen jälkeen he täyttävät työnhakulomakkeen. Kaupan ala on naisvaltaista, mutta meillä on hakijoina sekä miehiä ja naisia. Ei työhön pääsy ole sukupuolikysymys, vaan se riippuu yksinomaan henkilöstä, Silja Lähteenmäki ja Jenna Saransalmi sanovat.
Rekrytapahtumassa projektipäällikkö Susanna Kouri esitteli Lappian Oma polku maahanmuuttajille -hanketta. Hanke pitää sisällään muun muassa suomen oppimista ja testausta, digitaitojen vahvistamista, moniammatillista henkilökohtaista ohjausta, työ- ja koulutuskokeiluja.
– Oma polku maahanmuuttajalle -hanke on ollut suosittu. Meillä on ollut hankkeessa mukana kuusikymmentä asiakasta, Susanna Kouri sanoo.
Hanke päättyy tämän vuoden lopulla. Mahdollisuuksien mukaan ensi vuonna on edessä uusi polku.