Kun koira karkaa omis­ta­jal­taan, oi­keil­la toi­min­ta­ta­voil­la mah­dol­li­suu­det löy­ty­mi­sel­le pa­ra­ne­vat

Koira saattaa lähteä omistajaltaan karkuun yllättävissäkin tilanteissa. Sinisalon perheen koira karkasi Ylläksellä kesäkuussa jälkiä jättämättä. Lyhyessä ajassa perhe sai lukuisia apukäsiä koiran etsintään.

Kesäkuun alussa Minna Sinisalon perhe oli patikoimassa Ylläksellä Kukastunturilla. Harmittomasta patikoinnista alkoi kuitenkin lähes kaksi kuukautta kestänyt huoli, joka ei vieläkään ole saanut päätöstä.

Tunturin laella patikoimassa ollut perhe huomasi, että kaksi poroa oli lähtenyt seuraamaan heitä.

Havaittuaan takana kulkevat porot perheen koira lähti katsomaan niitä lähempää.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä