"Kun haa­voi­tuin, luulin kuo­le­va­ni", muis­te­li 17-vuo­tiaa­na pal­ve­luk­seen astunut Otto Virkki, 98 – so­ta­ve­te­raa­nit viet­ti­vät omaa it­se­näi­syys­juh­laa Pre­si­den­tin­lin­nas­sa

Otto Virkki Imatralta oli yksi presidenttiparin vieraista lottien ja veteraanien juhlatilaisuudessa.

Helsinki
Veteraani Otto Virkki Imatralta sekä tyttärensä Kaisa Koskinen veteraanien ja lottien itsenäisyyspäivän juhlatilaisuudessa Presidentinlinnassa Helsingissä 1. joulukuuta 2022.
Veteraani Otto Virkki Imatralta sekä tyttärensä Kaisa Koskinen veteraanien ja lottien itsenäisyyspäivän juhlatilaisuudessa Presidentinlinnassa Helsingissä 1. joulukuuta 2022.
Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

Imatralainen Otto Virkki, 98, on yksi veteraaneista, jotka oli torstaina kutsuttu Presidentinlinnaan presidentti Sauli Niinistön ja rouva Jenni Haukion isännöimään juhlatilaisuuteen. Paikalla oli toistakymmentä veteraania ja puolisenkymmentä lottaa, useimmilla omainen saattajanaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä