Kuluvan talven pak­kas­en­nä­tys ri­kot­tiin Yli­tor­nion Mel­tos­jär­vel­lä – me­teo­ro­lo­gi: -40 astetta voi mennä rikki

Vuosi 2024 on alkanut kireissä pakkasissa. Kovien pakkasien ennustetaan jatkuvan viikonloppuun saakka. Sitten luvassa voi olla säätyypin muutos.
Vuosi 2024 on alkanut kireissä pakkasissa. Kovien pakkasien ennustetaan jatkuvan viikonloppuun saakka. Sitten luvassa voi olla säätyypin muutos.
Kuva: Jussi Leinonen

Ylitornion Meltosjärvellä on mitattu tiistaina alkuillasta tämän talven pakkasennätys, −38,5 astetta.

Ennen uudenvuodenpäivää alkanutta kylmenemistä kuluvan talven pakkasennätys oli marraskuun 27. päivä Savukoskella mitattu −34,6 astetta. Se rikottiin kuitenkin jo maanantain ja tiistain välisenä yönä Ylivieskassa, jossa lämpötilaksi mitattiin −37,8 astetta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä