Kova huoli nuo­ris­ta – poliisi kes­kit­tää tänä vuonna lii­ken­ne­val­von­taa nuorten kuo­lon­ko­la­rien ja louk­kaan­tu­mis­ten es­tä­mi­seen

Virkavaltaa huolettavat erityisesti mopo- ja automiitit, joissa tyhmyys tiivistyy ja poliisia vastustetaan aktiivisesti. Puoliluvattomissa kokoontumisissa saattaa olla paikalla tuhatkin henkeä kerralla.

Mopomiitin kaltaisissa suljetun alueen tapahtumissa sallitaan myös pyörillä temppuilu ja kumin polttaminen. Arkistokuva laillisesti järjestetystä tapahtumasta.
Mopomiitin kaltaisissa suljetun alueen tapahtumissa sallitaan myös pyörillä temppuilu ja kumin polttaminen. Arkistokuva laillisesti järjestetystä tapahtumasta.

Poliisin liikennevalvonnalla on tänä vuonna tuttu, mutta yhä liiankin ajankohtainen teema: nuoret.

Tavoitteena on erityisesti vähentää nuorten liikennekuolemia ja vakavia loukkaantumisia. Nyt melkein 50 iältään 15–24-vuotiasta menehtyy erilaisissa kolareissa joka vuosi. Heidän määränsä on pysynyt käytännössä ennallaan jo toistakymmentä vuotta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä