Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Koulu on op­pi­lais­ta vas­tuus­sa vain kou­lu­päi­vän ajan

Varma merkki uuden lukuvuoden alkamisesta on, kun kansalaiskeskustelussa aletaan keksiä opettajille ja koululle lisätöitä. Uusimmat ulostulot ovat koskeneet opettajien velvoittamista uimavalvojiksi ja kaupunkioppaiksi kesälomien aikana. Koulujen alkamisen jälkeen on taas perinteisesti vaadittu opettajia valvomaan iltaisin nuorisojoukkoja kaupungilla.

Viikon aikana elämme yhteensä 168 tuntia. Tästä ajasta oppilaat ovat koulussa enintään 31 tuntia. Kaiken muun ajan he ovat huoltajiensa vastuulla.

Koulujen tehtäviä halutaan koko ajan lisätä, koska perinteisesti koulu on ollut se, joka on hoitanut kaiken, mikä muilta on jäänyt hoitamatta. Samalla opettajille on haluttu lappaa lisätöitä ilmaiseksi ja ilman minkäänlaista lisäkoulutusta. Meillä ei ole oletusarvoista pätevyyttä antaa uimaopetusta tai toimia järjestyksenvalvojina katupartioissa.

Opettajan päätyö on koulussa, ei sen ulkopuolella.
Opettajan päätyö on koulussa, ei sen ulkopuolella.
Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva

Vaikka koulu taipuisi mihin tahansa populistisiin ulostuloihin, oppilaat ovat muiden vastuulla yli 130 tuntia joka ikinen viikko. Onko tosiaan niin, että tällekin ajalle koulun ja opettajien tulisi olla ulottamassa omaa vastuutaan? Tuleeko koulun oikeasti korjata muiden kyvyttömyyttä jokaisessa asiassa? Yhteistyötä teemme mielellämme, mutta emme voi kantaa kaikesta vastuuta.

Uuden lukuvuoden alkaessa lehdistö julkaisee mielenkiintoisia artikkeleja myös siitä, miten koulussa tulisi toimia tai miten yksinkertaiset keittiöpsykologiset ratkaisut ratkaisevat kaikki luokkien järjestysongelmat. Samaan aikaan kulloinkin poliittisessa vetovastuussa olevat puolueet haluavat jättää merkkinsä jälkipolville. Milloin halutaan uudistaa opetussuunnitelmia hetken mielijohteesta ja milloin koulujen ja oppilaiden loma-ajat ovat aina väärät.

Voimme vakuuttaa, että kouluissa työskentelee pääsääntöisesti alalle koulutettuja ammattilaisia, joilla on useita keinoja käytettävissä ja halu edistää oppilaiden opiskelua. Valitettavasti opettajan ammattitaidolla tai venymisellä ei voida korjata kaikkia puutteita ja laiminlyöntejä, koulutusleikkauksista puhumattakaan.

Edellytämme, että opettajien täytyy voida keskittyä koulutustaan vastaavaan, tärkeään työhönsä ja opetukseen ohjataan sekä valtion että kuntien taholta riittävästi resursseja opetustyön järjestämiseen. Koulutuksen avulla luodaan osaamista ja tulevaisuutta Suomeen.

Pauli Valopuheenjohtaja
Antti Alanenvarapuheenjohtaja, Ope ry