Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kon­kurs­si edessä

Hävittiin kuntavaalit kuten akat. Perussuomalaisten ei olisi missään nimessä saanut ottaa valtionvarainministerin salkkua vastaan, sillä oli tiedossa vain kurjuuden ja köyhyyden jakamista kansalle.

Edelliset hallitukset olivat kasanneet sellaisen valtion velan, että Suomi-laiva on uppoamassa. Kepu-vetoinen Juha Sipilän hallitus yritti vähentää valtion velkaa leikkauslistoilla. Hän toimi kuten yritysjohtaja. Ay-liike masinoi yleislakon vihreiden kommunistien tuella.

Kirjoittaja on valmis liittämään Suomen Ruotsiin.
Kirjoittaja on valmis liittämään Suomen Ruotsiin.
Kuva: Nina Susi

Demaripomo Rinne sanoi, että rahaa on. Marinin hallitus jatkoi samaa linjaa eli lähti kaatamaan nykyhallitusta. Otettiin surutta velkaa ja yritystukia jaettiin miljoonia, kun vain älysi niitä hakea. Kasattiin nykyhallitukselle sellainen valtion velka, että siitä ei selvitä ilman leikkauslistoja. Tosin kurjuutta jaettaessa ei saksissa ole paljon huumoria.

Seuraava punahallitus saa niskaansa valtionvelat ja korot, Trumpin tullit ja Putinin sodan. Uusvasemmistopuolue keskusta lähtee jälleen apupuolueeksi punikkihallitukseen. Mutta ei huolta, kuten demaripomo sanoi: "Rahaa on." Joudumme EU:n tarkkailulistoille tai kuten yritysmaailmassa: konkurssiin tai velkasaneeraukseen.

Tehdään kuten Pertti sanoi: "Hyökätään Ruotsiin ja heti antaudutaan." Loppuu köyhyys ja olemme jälleen Ruotsin alusmaa kuten ennen Venäjän vallanpitoa.

Jouko LampelaRovaniemen kaupunginvaltuutettu (ps.)