KKO:n Ro­va­nie­mi-pää­tök­ses­sä viesti kai­kil­le kun­nil­le: "Mer­ki­tyk­sel­lis­ten asioi­den val­mis­te­luun ei käytetä työ­suh­tei­sia hen­ki­löi­tä"

Julkisoikeuden professorin mukaan kunnanjohtajat valmisteluttavat asioita alaisillaan, mutta eivät välttämättä ymmärrä olevansa vastuussa siitä, miten valmistelu on tehty.

Ennen kuin päättäjät astuvat kokoussaliin, heidän kannattaa ottaa selvää, ketkä ovat osallistuneet isojen asioiden valmisteluun, neuvoo julkisoikeuden professori. Kuva on otettu Inarin valtuustosalin ovelta.
Ennen kuin päättäjät astuvat kokoussaliin, heidän kannattaa ottaa selvää, ketkä ovat osallistuneet isojen asioiden valmisteluun, neuvoo julkisoikeuden professori. Kuva on otettu Inarin valtuustosalin ovelta.
Kuva: Jyri Salonen

Kunnanhallitusten ja -valtuustojen jäsenten kannattaa jatkossa panna merkille, ketkä ovat osallistuneet isojen päätösten valmisteluun. Näin tulkitsee Rovaniemen sijoitusoikeudenkäynnin KKO-ratkaisua julkisoikeuden professori Tomi Voutilainen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä