Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Miksi edes kam­pan­joi­da, kun edus­kun­ta­paik­ka vaatisi ih­met­tä? Vie­raa­na Eemeli Kajula ja Elina Kuula

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Kes­kus­keit­tiön vi­kaan­tu­nut tis­ki­ko­ne tuottaa harmia Ko­la­ris­sa – uuden saa­mi­seen voi mennä puo­li­kin vuotta

Kunnassa varaudutaan käyttämään vielä tuhansia kertakäyttölautasia ennen kuin uusi kone saadaan.

Kolarin kunta joutuu jakamaan tälle vuodelle suunniteltuja investointimäärärahoja uusiksi yllättäen rikkoutuneen astianpesukoneen vuoksi.

Kyse on kunnan keskuskeittiön koneesta, joka on hankittu vuonna 2011. Vioista ja korjausyrityksistä on aiheutunut käyttökatkoja, joiden vuoksi kunnassa turvaudutaan välillä kertakäyttöastioihin ja käsitiskiin.

– Näillä leveysasteilla, kun tulee vika koneeseen, niin korjausapu ei ole aivan lähellä, tekninen johtaja Lauri Kullervo sanoo.

Ruokapalvelupäällikkö Tuomas Kaarnan mukaan annoksia tehdään yli tuhat päivässä. Parin päivän käyttökatkoja on ollut jo useita.

– Kyllä täällä ollaan kädet ristissä joka päivä, että toimi, toimi, toimi, hän sanoo.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.