Kemin sar­ja­ku­va­näyt­te­lyn uusiin ti­loi­hin pääsee nyt ilman pää­sy­mak­sua ja vaikka pyö­rä­tuo­lil­la

Kemi
Kemin Sarjakuvakeskuksen puheenjohtaja Veijo Kirkinen.
Kemin Sarjakuvakeskuksen puheenjohtaja Veijo Kirkinen.
Kuva: Henripekka Kallio

Kemin sarjakuvanäyttely avattiin perjantaina uusissa tiloissa Kulttuurikeskuksella. Tiloissa oli aiemmin kirjaston lehtilukusali.

Tullikamarin tiloissa Jalokivigallerian kyljessä tilat olivat hieman isommat, mutta Kulttuurikeskuksessa näyttelyllä on muutamia selviä etuja.

– Tilat ovat nyt esteettömät ja pääsymaksuttomat. Aukioloon on saatu jonkin verran lisää aikaa, kun noudatellaan museoiden aukioloaikoja, luettelee Kemin sarjakuvakeskus ry:n hallituksen varapuheenjohtaja Pirkko Pehkonen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä