Kemin kau­pun­gin­joh­ta­jan Matti Ruot­sa­lai­sen lau­sun­not kau­pun­gin­teat­te­rin tu­le­vai­suu­des­ta ja ver­taa­mi­nen ar­vok­kaa­seen luo­mu­vil­la­pi­poon suu­tut­ti­vat kult­tuu­ri­vä­keä

Kemin kaupunginteatterin johtaja Sarianne Paasonen toivoo, että teatteri otetaan mahdollisemman nopeasti mukaan tulevaisuuskeskusteluun. Teatteri toimii tällä hetkellä esimerkiksi Kemin Pirtillä.
Kemin kaupunginteatterin johtaja Sarianne Paasonen toivoo, että teatteri otetaan mahdollisemman nopeasti mukaan tulevaisuuskeskusteluun. Teatteri toimii tällä hetkellä esimerkiksi Kemin Pirtillä.
Kuva: Jussi Saarela

Kemin kaupunginjohtaja Matti Ruotsalaisen pohdiskelut Kemin kaupunginteatterin tulevaisuuden näkymistä viime sunnuntain Helsingin Sanomissa ovat aiheuttaneet keskustelua.

Hän otti puheeksi lehden jutussa teatterin mahdollisen uuden toiminta- ja hallintomallin ja kustannukset.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä