Ke­mi­läis­syn­tyi­nen teol­li­suus­neu­vos ja si­joit­ta­ja Veikko Lesonen on kuollut

Teollisuusneuvos Veikko Lesonen on kuollut.
Teollisuusneuvos Veikko Lesonen on kuollut.
Kuva: Jukka Leinonen/Arkisto

Oululainen teollisuusneuvos Veikko Lesonen on kuollut 68-vuotiaana. Asian vahvistaa Kalevalle Lesosen tytär.

Veikko Lesonen oli syntynyt 30.5.1957 Kemissä.

Hänet tunnetaan erityisesti siitä, että hän perusti vuonna 1988 Suomen JOT-Tuote Oy:n, joka valmisti kappaletavarateollisuuden koneita ja laitteita.

Yhtiö listautui pörssiin 1998. Lesonen myi omistuksensa neljässä erässä ja sai myynneistä yhteensä noin 200 miljoonaa euroa.

Sen jälkeen hän oli sijoittajana ja hallituksen puheenjohtajana useissa yhtiöissä, muun muassa perheyhtiö Head Invest Oy:ssä.

Esimerkiksi ympäristöteknologian ratkaisut kiinnostivat häntä vuosien mittaan sijoittajana.

Lesonen oli kiinnostunut kaikesta teknologiasta, erityisesti elämää helpottavista teknologioista.  Hänellä syntyi jatkuvasti uusia yritys- ja liikeideoita.

Koulutukseltaan hän oli koneenrakennusteknikko.

Lesonen oli vaikuttamassa aktiivisesti yritysmaailman lisäksi myös esimerkiksi Oulun alueen miljööseen. Esimerkiksi vanhan Teräksen talon hän remontoi aikanaan Uudeksi Seurahuoneeksi kulttuuritekona.

Eija ja Veikko Lesosen säätiö perustettiin vuosituhannen alussa avustamaan lapsiin ja nuoriin kohdistuvaa yleishyödyllistä työtä Pohjois-Suomessa.

Avustuksilla on tuettu muun muassa pohjoissuomalaisia perheitä, liikunta- ja kulttuuritoimijoita, urheiluseuroja ja yhdistyksiä.

Lesonen asui paljon Marbellassa Espanjan Aurinkorannikolla ilmaston takia. Hylkykarin kodissaan Oulunsalossa hän viihtyi kesäisin.

Lesosen kiusana oli pitkään Parkinsonin tauti, johon hän sai aikanaan apua leikkaushoidolla.

Asiasta ensimmäisenä uutisoineen Ylen mukaan Lesonen kuoli Oulussa maanantaina 11. toukokuuta.

Päivitetty kello 14.04: Lisätty tieto, että Lesosen tytär vahvisti Kalevalle kuoleman.

Lue lisää:
Teol­li­suus­neu­vos Veikko Lesosen luk­sus­ho­tel­li­han­ke viedään här­kä­päi­ses­ti uu­des­taan Inarin val­tuus­toon – uutta on vain ul­ko­lamp­pu­ja koskeva määräys

Jäte muu­te­taan ra­hak­si: Maail­man muo­vi­jä­te­on­gel­ma voi olla teol­li­suus­neu­vos Veikko Lesosen aar­re­ark­ku
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä