Pääkirjoitus: Suomen Pi­sa-tu­lok­set ovat las­ke­neet jo lähes koko 2000-lu­vun ajan – häm­mäs­tyt­tä­vin­tä il­miös­sä on se, ettei kor­jaus­lii­ket­tä ole on­nis­tut­tu te­ke­mään

Katso kuvat: Näin lap­pi­lai­set edus­ti­vat Pre­si­den­tin­lin­nas­sa

Puolustusvoimat: Ken­raa­li­kun­nas­sa vain yksi ylennys – katso tästä kaikki ylen­nyk­sen saaneet Lapissa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Ke­mi-Tor­nios­sa vuok­ra­tuo­tot voivat olla hyviä, mutta myy­mi­sel­le aika ei ole otol­li­nen

Ensiasunnon ostajilla on paras tilanne vuosikymmeniin.

Kemi

Asuntokaupan odotetaan vilkastuvan, kun talouden epävarmuudet ovat vähentyneet muun muassa energian ja sähkön hinnan laskemisen ansiosta. Nyt on myös otollinen ajankohta sijoittamiselle, sillä paras aika sijoittaa on silloin, kun talous on turbulenssissa.

Erityisesti pienten asuntojen hinnat ovat tulleet alas. Nordean toimipaikanjohtaja Pekka Koskela kuvailee, että nyt ovat käynnissä ostajan markkinat. Toisaalta myös sijoitusasunnon hankkiminen voi olla järkevää.