Kemi hankki polt­to­puu­au­to­maa­tin Man­sik­ka­no­kal­le – luu­kuis­ta voi ostaa reilun sy­lil­li­sen puuta kän­ny­käl­lä

Automaatin prototyyppi on käytössä Pohjois-Norjassa.

Kemin kunnossapitomestari Pekka Haapaniemi kertoo, että Mansikkanokan polttopuuautomaatin kuhunkin luukkuun mahtuu reilu sylillinen puuta.
Kemin kunnossapitomestari Pekka Haapaniemi kertoo, että Mansikkanokan polttopuuautomaatin kuhunkin luukkuun mahtuu reilu sylillinen puuta.
Kuva: Jussi Saarela

Kemin kaupunki on hankkinut Mansikkanokalle polttopuuautomaatin, josta kaupunkilaiset ja turistit voivat ostaa puita viereiselle laavulle. Jatkossa kaupunki saattaa ostaa niitä lisääkin, jos kokemukset ovat hyviä.

– Polttopuuautomaatti on nyt koekäytössä. Jos tämä toimii toivotulla tavalla, niin hankimme näitä muillekin tulistelupaikoille, kuten kovassa käytössä olevalle Kiikelin laavulle,  kaupungin kunnossapitomestari Pekka Haapaniemi sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen