Katujen hie­koi­tus on käyn­nis­ty­nyt Ro­va­nie­mel­lä – hiekkaa kuluu tal­vi­sin kes­ki­mää­rin 6 000–8 000 tonnia

Katujen hiekoitus on aloitettu Rovaniemellä. Hiekoituksen ennakoinnissa käytetään hyväksi muun muassa kastepisteitä, teiden lämpötiloja sekä tulevia sääennustuksia.
Katujen hiekoitus on aloitettu Rovaniemellä. Hiekoituksen ennakoinnissa käytetään hyväksi muun muassa kastepisteitä, teiden lämpötiloja sekä tulevia sääennustuksia.
Kuva: Anssi Jokiranta

Katujen hiekoitus on käynnistynyt Rovaniemellä.

Rovaniemen kaupungin väylien kunnossapidosta kuten hiekoituksesta vastaa Alltime oy, jolta kaupunki ostaa palvelut.

– Tiealueille on määritelty hoitoluokat, jotka on jaoteltu ajoratojen osalta luokkiin 1, 2, 3 ja 4 sekä kevyen liikenteen väylien osalta luokkiin a ja b.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä