Kansien vä­lis­sä: Kau­ko­par­tion pitkä taival

Kansien välissä

Pekka Kämäräinen: Kaukopartiomiehestä asekätkijäksi, Atrain & Nord, 2021.

-

Kirjan tarina perustuu kirjailija Pekka Kämäräisen Oskari Mäkäräisestä tekemään haastatteluun vuodelta 1997. Teoksessa kirjailija on ”istuttanut” Oskari Mäkäräisen rooliin päähenkilöksi Juho Mäkeläisen. Henkilöt kirjaan kirjailija on luonut itse Mäkeläistä lukuun ottamatta. Joitakin tapahtumia hän on lisännyt ja tarinaa värittänyt.

Juho Mäkeläinen on levossa torjuntataisteluista Luumäellä. Siellä tiedustellaan, olisiko vapaaehtoisia lähtijöitä kaukopartioon. Juho ilmoittautuu ja hänestä tulee kaukopartiomies koulutuksen jälkeen. Kaukopartioretken käännekohdaksi muodostuu, kun radisti Pekkala kyynelradiosta lukee viestin, että ”Vihollisuudet lopetettu 4.9.1944 kello 7.00. Palatkaa nopeasti kotiin. Partion kotimatka alkaa silloin jossakin Muurmannin radan lähettyvillä kaukana kotoa. Tämä retki ei jää tämän partion kohdalla viimeiseksi, sillä heidät lennätetään Lappiin tarkkailemaan saksalaisten vetäytymistä.

Lapin komennuksen jälkeen Juho Mäkeläinen ei pääsekään siviiliin vaan alkaa tämän kirjan toinen osa eli asekätkentä. Juhon kohdalla tapahtuu asekätkennän aikana eri vaiheita.

Tähän kirjaan liittyy myös nainen: Elsa. Mitenköhän Elsan ja Juhon kihlaus onnistuu?

Markku HalvariKorkalovaaran kirjasto
Poiminta

Uudempia sotaromaaneja

1. Silja-Elisa Laitonen: Valinta

2. Merja Mäki: Ennen lintuja

3. Kristian Kosonen: Verinen tie Tyrjään

4. Markku Hattula: Talvisodan korpisoturit

5. Esa Sirén: Kairan soturit

6. Atso Haapanen: Kaukopartio Rastas – tosipohjainen sotaromaani

7. Veli Ranta-Ojala: Taistelulähetti – sotaromaani

8. Martti Issakainen: Kollaa – savon miesten talvisota

9. Rosa Liksom: Väylä – kertomus

10. J. Kaustinen: Pako Viipurista

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä