Jar­ru­tus­kes­kus­te­lun aikana hyl­ly­tet­ty pe­rus­suo­ma­lai­nen va­ra­pu­he­mies Eerola: "En koe, että olisi pai­nos­tet­tu te­ke­mään näin tai noin"

Elvytyspaketin käsittelystä syrjään siirretty varapuhemies Juho Eerola kiistää, että hänen tarkoituksenaan olisi lähtökohtaisesti ollut siirtää asian käsittely pöytäämisen avulla syksyyn. Hän uskoo voivansa jatkaa puhemiehistössä normaalisti.

Juho Eerola sanoo, ettei hän lähtökohtaisesti olisi yrittänyt elvytyspaketin pöytäämistä.
Juho Eerola sanoo, ettei hän lähtökohtaisesti olisi yrittänyt elvytyspaketin pöytäämistä.
Kuva: Mauri Ratilainen

Eduskunnan varapuhemies Juho Eerola (ps.) sanoo, ettei hänen tavoitteenaan viime viikolla yöllistä istuntoa johtaessaan ollut saada poliittisia intohimoja herättänyttä elvytyspakettia pöydälle, jolloin sen käsittely olisi voinut lykkääntyä jopa syksyyn saakka.

Eerola sanoo Lännen Medialle, että hän olisi keskiviikon vastaisena yönä lähtökohtaisesti keskeyttänyt asian käsittelyn ja siirtänyt sen seuraavan päivän puolelle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä