tapahtumat: Pe­rin­tei­siä juh­lal­li­suuk­sia, tal­vi­uin­tia ja yh­teis­lau­lua – näin it­se­näi­syys­päi­vää vie­te­tään Ro­va­nie­mel­lä

Puolustusvoimat: Ken­raa­li­kun­nas­sa vain yksi ylennys – katso tästä kaikki ylen­nyk­sen saaneet Lapissa

vaalikone: Lapin Kansan vaa­li­ko­ne on nyt auki – Löydä it­sel­le­si sopiva ehdokas

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

IS: Heikki Autto, Jo­han­na-Oja­la Niemelä ja Kaisa Juuso kan­sa­edus­ta­jien tak­sin­käyt­tä­jien kär­ki­pää­tä

Ilta-Sanomat (IS) selvitti kansanedustajien tekemiä taksimatkoja ja taksimatkoihin käytettyä kokonaiseuromäärää.

Lehden mukaan eniten taksimatkoja teki kansanedustaja Joakim Strand (r.). Hän ajoi taksilla yhteensä 92 kertaa. IS:n tarkasteluväli oli 11.4–31.7.

Eniten taksilla ajaneiden joukosta löytyy myös lappilaisia kansanedustajia. Heikki Autto (kok.) on IS:n mukaan ajanut taksilla kolmanneksi eniten, yhteensä 59 kertaa. Kuudentena listalta löytyy Johanna Ojala-Niemelä (sd.) 45 ajetulla taksimatkalla.

Myös kansanedustajien taksimatkojen kokonaishintaa selvitettiin. Tämän listan kärkipaikalla on myös Joakim Strand. Hänen taksimatkat ovat kustantaneet yhteensä vajaa 2 300 euroa.

Lappilaisista kansanedustajista viidentenä on Ojala-Niemelä (1 630 euroa), kuudentena Autto (1 620 euroa) ja seitsemäntenä perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (1 500 euroa).

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.