Ilo­tu­lit­teet täyt­tä­vät taas pian taivaan – Tukes muis­tut­taa pa­kol­li­sis­ta suo­ja­la­seis­ta, ilo­tu­lit­tei­den am­pu­mi­ses­sa on ra­joit­tei­ta Kemin, Tornion ja Levin alueil­la

Suojalasit ovat pakolliset ilotulitteiden ampujalle, muistuttaa Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes. Suojalaseja suositellaan myös ilotulitteiden katsojille.

Lasit suojaavat ilotulitteiden kipinöiltä ja mahdollisilta harhautuneilta ilotulitteilta. Vuodenvaihteessa 2018–2019 silmävammoja saaneista 13 henkilöstä vain yksi oli Tukesin mukaan käyttänyt suojalaseja. Loukkaantuneista kymmenen käytti ilotulitteita ja kolme oli katsojia.

Tutustu ohjeisiin

Ilotulitteiden käyttöohjeisiin on Tukesin mukaan hyvä tutustua etukäteen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä