Joukko Suomen ja Venäjän kaksoiskansalaisia on tehnyt korkeimpaan hallinto-oikeuteen (KHO) valituksen hallituksen päätöksestä sulkea itäraja. He perustelevat valitustaan sillä, että hallituksen päätös rikkoo Suomen kansalaisen perusoikeuksia kuten liikkumisvapautta, ja vaativat päätöksen kumoamista perustuslain ja Suomea sitovien kansainvälisten sopimusten vastaisena.
Kun KHO toteaa itärajan sulkupäätöksen lainvastaiseksi, itäraja avataan. Venäjällä on erilaisilla toimijoilla ollut kuukausia aikaa viritellä toimintatapoja, joilla siellä laillisesti ja laittomasti oleskelevat, EU:n alueelle pyrkivät ohjataan maksusta Suomen rajalle. Kun kuljetukset on saatu toimiviksi, ei liene vaikeaa junailla vaikka 5 000 henkilöä päivässä rajalle. Muutamassa kuukaudessa rajanylittäjiä voi olla yli puoli miljoonaa.
Tarvitsisi varmaan tehdä jotain. Tässä ei paljon auta 50 Euroopan rajaturvallisuusviraston Suomen avuksi lähettämää työntekijää.
Näyttää siltä, että ennen pitkää on otettava poikkeusoloja varten säädetty valmiuslaki käyttöön. Lain mukaisia poikkeusoloja on muun muassa rajaturvallisuuden ja yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitoon liittyvä uhka. Ehkä Rovaniemenkin kadut tulevat täyttymään Suomen kautta EU:iin pyrkivistä.
Hyvässä muistissa on 2015–16, jolloin Suomen ja Venäjän rajasopimuksen mukaan rajan yli ei päästetty lainkaan paperittomia tai ilman viisumia olevia. Venäjä lakkasi noudattamasta sopimusta Sallassa ja Raja-Joosepissa, joiden kautta Suomeen tuli yli 1 700 turvapaikanhakijaa marras–helmikuussa.
Suomi ja Venäjä tekivät huhtikuussa 2016 erikoisen rajasopimuksen 180 päivän määräajaksi. Sopimuksen mukaan Sallan ja Raja-Joosepin rajanylitys sallittiin vain Venäjän, Valko-Venäjän ja Suomen kansalaisille sekä heidän kanssaan tai heidän luokseen matkustaville perheenjäsenille kansalaisuudesta riippumatta. Välittömästi sopimuksen teon jälkeen turvapaikanhakijoiden tulo loppui.
Eiköhän kovapäisempikin jo käsitä, ettei itärajan tilanne helpotu ennen kuin Suomi ja Venäjä tekevät rajasopimuksen, jolla paperittomat ja ilman viisumia olevat eivät Suomeen pääse. Venäjällä ei liene kiirettä sopimuksen tekoon ja se, mitä Venäjä vaatii sopimuksen teon ehdoiksi, jää arvailujen varaan.