Kokoomuksen suosio on laskenut Helsingin Sanomien kannatusmittauksessa alimmilleen yli viiteen vuoteen.
Pääministeripuolueen kannatus on tuoreessa kyselyssä 16,7 prosenttia. Viimeksi kannatus HS:n mittauksessa oli vähäisempää huhtikuussa 2021, jolloin kokoomusta olisi äänestänyt 16,2 prosenttia vastaajista. Viime kuussa lukema oli vielä 17,4 prosenttia.
Oppositiopuolue SDP jatkaa suosituimpana 23,8 prosentin kannatuksella.
Kolmantena on hallituspuolue perussuomalaiset 14,2 prosentilla ja neljäntenä opposition keskusta 13,7 prosentin kannatuksella.
Opposition vasemmistoliiton ennätyssuosion kasvu jatkuu. Puoluetta äänestäisi nyt 11,5 prosenttia vastaajista.
Tutkimusyhtiö Verianin toteuttamaan kyselyyn haastateltiin yli 3 500 ihmistä kesä–heinäkuussa. Tulosten virhemarginaali on noin 1,7 prosenttiyksikköä suuntaansa suurimpien puolueiden kohdalla.