Hip­rak­ka esittää lap­pi­lais­ta kan­san­mu­siik­kia eri­lai­sil­la nok­ka­hui­luil­la ja hai­ta­ril­la

Sibelius Akatemiassa opiskelevat lappilaisnuoret tuovat Hiprakka-duonsa kautta tunnetuksi lappilaisia ja ruijalaisia säveliä menneisyydestä.

Lappilaista kansanmusiikkia sovittavat ja soittavat haitaristi Ella Harju (oik.) ja nokkahuilisti Siiri Ylivaara kiertävät Hiprakka-duona elokuussa Kittilässä, Sodankylässä ja Kemijärvellä.
Lappilaista kansanmusiikkia sovittavat ja soittavat haitaristi Ella Harju (oik.) ja nokkahuilisti Siiri Ylivaara kiertävät Hiprakka-duona elokuussa Kittilässä, Sodankylässä ja Kemijärvellä.
Kuva: Katja Palmqvist

Hiprakka-duo on vienyt kesän aikana kylille lappilaista kansanmusiikkia ja Ruijan alueelta kerättyjä kansansävelmiä.

Työtä rahoittaa Suomen kulttuurirahaston Lapin rahasto, joten osa teoksista on kaivettu arkistojen uumenista ja sovitettu itse.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä