Helteet uh­kaa­vat Lapin mar­ja­sa­toa – kuivuus voi pie­nen­tää hillan ja mus­ti­kan kokoa, puo­luk­ka ei hel­teis­tä hät­käh­dä

Ensimmäiset hillat ovat jo kypsyneet Etelä-Lapissa. Hyvältä vaikuttava mustikkasato saattaa vielä notkahtaa, jos kuivuus jatkuu.

Mustikka kukki Lapissa tänä kesänä runsaana. Valtaosa kukista pölyttyi raakileeksi, sadon lopullinen määrä on säistä kiinni.
Mustikka kukki Lapissa tänä kesänä runsaana. Valtaosa kukista pölyttyi raakileeksi, sadon lopullinen määrä on säistä kiinni.
Kuva: Iiro Kerkelä

Pitkään jatkunut helle on saanut maaston kuivumaan koko Lapissa. Tuskallinen kuivuus uhkaa luonnonmarjasatoa, mikäli vettä ei pian saada.

Luonnonvarakeskuksen erikoistutkija Rainer Peltolan mukaan luonnonmarjat reagoivat kuivuuteen vaihtelevasti.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä