Kolumni

Haluan kuulla hyviä uutisia Uk­rai­nas­ta

En saanut oikein unta sunnuntain vastaisena yönä. Olin liian täpinoissäni siitä, että Ukraina oli yllättäen valtaamassa takaisin isoja alueita Harkovan alueelta. Vihdoin hyviä uutisia! Voivatko ne olla totta?

Selasin kännykkää sängyssä ja janosin uusia uutisia Ukrainan valloituksista. Ahmin jutut, joissa kerrottiin kuinka venäläissotilaat olivat perääntyneet polkupyörillä.

Pakenemista ei joidenkin asiantuntijoiden mukaan voinut kutsua perääntymiseksi, vaan kaoottiseksi ja paniikinomaiseksi paoksi, kun aamupalat jäivät kesken, tankit ja aseet vihollisen käsiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi