Hai­ka­rat ryn­nis­tä­vät Me­ri-Lap­piin – linnut hakevat täältä uutta elin­ti­laa

Meri-Lappiin on luvassa hyvää lapsilykkyä lähivuosina, sillä ainakin saduissa ja vanhoissa uskomuksissa haikarat ja vauvat liittyvät saumattomasti yhteen.

Luonto
Harmaahaikara (oikealla) on yleistynyt viime vuosina reippaasti Meri-Lapissa. Myös Jalohaikara on tehnyt Suomeen kunnon rynnäkön; niitä on riittänyt Meri-Lappiinkin.
Harmaahaikara (oikealla) on yleistynyt viime vuosina reippaasti Meri-Lapissa. Myös Jalohaikara on tehnyt Suomeen kunnon rynnäkön; niitä on riittänyt Meri-Lappiinkin.
Kuva: Seppo Mäkitalo

Perämeren pohjukkaan on muutaman viime vuoden aikana liihotellut hurja määrä haikaroita. Ne hakevat täältä uutta elintilaa.

Liki kurjen kokoinen harmaahaikara lensi kiikarini näkökenttään Rytikarissa 22.7.1975.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä