Fimea: Suomi ei ai­na­kaan tois­tai­sek­si ole kes­keyt­tä­mäs­sä Astra Zenecan ro­kot­teen käyttöä

"Fimealle tulleet haittailmoitukset eivät ole olleet sellaisia, jotka herättäisivät huolta tai ajatuksia siitä, että toimenpiteitä pitäisi tehdä."

Helsinki

Suomi ei ainakaan toistaiseksi ole keskeyttämässä Astra Zenecan rokotteen käyttöä, kerrotaan lääkealan turvallisuuskeskus Fimeasta STT:lle. Yksikön päällikön Liisa Näverin mukaan Fimealla ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksella (THL) on yhteisymmärrys siitä, että toistaiseksi ei ole noussut tarvetta keskeyttää rokotteen käyttöä tai rajoittaa sitä.

Fimealle on tullut joitakin haittavaikutusilmoituksia, joissa on kerrottu, että Astra Zenecan rokotteen saamisen jälkeen on herännyt epäilys jonkinlaisesta veritulpasta.

– Viimeisin tieto on, että ilmoituksia on tullut meille yhdeksän kappaletta. Näissä ei ole kyse kuolemantapauksista. Odotamme vielä varmistuksia, että onko näissä tapauksissa todettu veritulppa, Näveri kertoo.

Hänen mukaansa Fimealle tulleet haittailmoitukset eivät ole olleet sellaisia, jotka herättäisivät huolta tai ajatuksia siitä, että toimenpiteitä pitäisi tehdä.

Näverin tietojen mukaan ilmoitukset ovat tulleet sen jälkeen, kun uutisointi asiasta alkoi.

"Syy-seuraus-yhteyttä vielä ole todettavissa"

Useat Euroopan maat ovat keskeyttäneet Astra Zenecan koronarokotteen käytön mahdollisen veritulppariskin takia.

– Kaiken sen tiedon pohjalta, mitä nyt on käytettävissä, ei syy-seuraus-yhteyttä vielä ole todettavissa, Näveri sanoo.

Euroopan lääkevirasto (EMA) on linjannut, että Astra Zenecan koronarokotteen käyttö voi jatkua samalla, kun veritulppatapausten tutkinta jatkuu. Näverin mukaan lääkeviraston alaisella lääketurvallisuuden riskinarviointikomitealla on kokous torstaina, minkä jälkeen EMA:lta odotetaan lisätietoja asiasta.

Myös THL:n ylilääkäri, rokoteasiantuntija Hanna Nohynek sanoo, että THL:n oman selvityksen perusteella Suomessa ei ole toistaiseksi syytä keskeyttää Astra Zenecan rokotteen käyttöä. Hänen mukaansa Suomi seuraa nyt tilannetta ja odottaa, että muuttuuko EMA:n arvio rokotteen turvallisuudesta ja hyöty-haitta-suhteesta.

Muiden maiden päätöksiä keskeyttää rokotteen käyttö Nohynek kommentoi sanomalla, että maat tekevät itse omat päätöksensä.

"Näissä maissa päätöksen on tehnyt kansanterveysviranomainen, eikä suinkaan lääkeviranomainen. Siinä mielessä tämä on vähän ristiriitainen tilanne."
Hanna Nohynek
THL:n ylilääkäri
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä