Erityisesti nuoret kuljettajat käyttävät kännykkää ajaessaan, selviää Liikenneturvan huhtikuussa teettämästä kyselystä.
Tulosten mukaan 15–24-vuotiaista lähes viidennes katsoo ajaessaan videoita tai lukee viestejä erittäin usein tai usein, kun koko väestöä vastaava luku on yhdeksän prosenttia.
Tasan viidennes nuorista kertoo huomanneensa usein tai erittäin usein kiinnittävänsä ajaessaan liian vähän huomiota liikenteeseen. Koko väestöä koskeva vastaava luku on kahdeksan prosenttia.
Kaikkien tienkäyttäjien liikkuminen vaarantuu, jos kuljettajan oma huomio kiinnittyy esimerkiksi kännykän takia muualle, Liikenneturvan tiedotteessa muistutetaan.
Liikenneturvan koulutusohjaajan Sami Kivilän mukaan kännykän käyttäminen liikenteessä on kasvava ongelma.
– Älypuhelinten tulon jälkeen se on lisääntynyt. Ei tämä ainakaan vähenemään päin ole missään nimessä, Kivilä kertoo STT:lle.
Liikenneturva muistuttaa, että kännykän ajamista haittaava tai vaarantava käyttö on kielletty kaikilla ajoneuvoilla, myös polkupyörällä ja kevyellä sähköajoneuvolla. Jalankulkijankin on hyvä pysähtyä, jos puhelimeen pitää syventyä.
Liikenneturva selvitti suomalaisten kokemuksia ohitustilanteista huhtikuussa 2024. Norstat Oy:n toteuttamaan kyselyyn vastasi yhteensä 2 015 henkilöä, joista autoilevia oli 71 prosenttia.
"Multitaskaamisen" harha
Moni kuljettaja saattaa uskoa pystyvänsä keskittymään kännykän käyttöön ja ajamiseen yhtä aikaa. Aivotutkijoiden mukaan aivot eivät kuitenkaan ”multitaskaa”, vaan todellisuudessa ne siirtelevät tarkkaavaisuutta kahden tehtävän välillä, Liikenneturvan tiedotteessa todetaan.
– Kännykän esiin ottaminen kesken ajon häiritsee ajosuoritusta ihan joka kerta, väittää kuljettaja itse mitä tahansa, Kivilä sanoo.
Liikenneturvan mukaan erityisesti vanhemmilla on tärkeä rooli siinä, millaisia toimintamalleja lapsi omaksuu. Vanhemman käyttäytyminen ennustaa vahvasti sitä, miten lapsi aikoo itse käyttäytyä tulevaisuudessa.