Entinen mi­nis­te­ri vaatii lakiin kieltoa mal­min­et­sin­näl­le luon­non­suo­je­lu­alueil­la

Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen (vihr.).
Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen (vihr.).
Kuva: Mikko Stig / Lehtikuva

Malminetsintä luonnonsuojelualueilla tulisi kieltää lailla, sanoo kansanedustaja, entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen (vihr.).

Suomen luonnonsuojeluliiton mukaan kaivosyhtiöt pyrkivät tällä hetkellä viidelletoista Natura-suojellulle alueelle Suomessa. Yksi niistä on Sodankylän Viiankiaapa, jolle Sakatin kaivoshanke on hakenut poikkeuslupaa. Luvan myöntämisestä päättää Petteri Orpon (kok.) hallitus.

Mikkonen sanoo, että Viiankiaavasta voi tulla vaarallinen ennakkotapaus. Hänen mukaansa luonnonsuojelutyöltä katoaa pohja, jos suojellut alueet eivät ole pysyvästi turvassa talouskäytöltä.

– Luonnonsuojelualueet ovat suojelualueita syystä, ne ovat tärkeitä luonnon monimuotoisuuden turvaajia. Ne eivät ole alueita, jotka odottavat jotain muuta käyttöä ja jotka tulisi vapauttaa kaivosteollisuudelle kaivosyhtiöiden esittäessä vaatimuksia, Mikkonen sanoo tiedotteessa.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä