Tilaajille

Eemil Karila käyttää maa­lauk­sis­saan es­te­tiik­kaa po­li­tii­kan vä­li­nee­nä

Berliinistä Rovaniemelle paluumuuttanut kuvataiteilija Eemil Karila on saanut liikanimen, kukkamaalari. Nimi viittaa vuonna 2019 tapahtuneeseen tyylin- ja asenteenmuutokseen. Nyt entinen ”sormella osoittelija” maalaa abstrakteja, emotionaalisia muistoja luonnon jättämistä jäljistä.

Kuvataiteilija Eemil Karilalle maalaaminen on kuin puutarhanhoitoa. Sormet uppoavat maaliin kuin multaan ja kotitalon kellarissa sijaitseva työhuone on ainakin yhtä sotkuinen kuin keskeneräinen kukkapenkki.

– Maalauspohjana käytän raakapellavaa, joka imee paljon nestettä ja mustetta. Kastelen kangasta ja hieron siihen väriä sormilla. Pellavan ominaisväri on muuten kuin multa, aivan mahtava: kun ruskealle maalaa valkoista, valkoisen olemus pääsee todella esiin, Karila kuvailee.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä