Asiak­kai­ta oh­ja­taan kont­to­ris­ta verk­koon – Kevään ja kesän ko­ro­na­sul­ku­jen jälkeen ei vielä ole palattu nor­maa­liin

Valtion virastojen asiakaspalvelupisteet Kelalla ja verohallinnossa eivät ole syksyn alkaessakaan vielä palanneet normaaliin asiakaspalveluaikatauluun.

– Olemme hieman lisänneet aukioloaikoja kesästä, mutta edelleen koronarajoitukset vaikuttavat kokonaisuuteen. Kukaan ei uskalla sanoa miten pitkään tämä tilanne jatkuu, toteaa Kelan pohjoisen alueelta Pohjois-Lapin ja Rovaniemen palveluryhmän päällikkö Outi Törmänen.

Kelassa on avattu ovia asiakkaille, mutta on toimistoja, joissa asiakaspalvelua on 1–3 päivänä tai vain ajanvarauksella.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä